poniedziałek, 10 marca 2014

Szeryfowie

Jak wiadomo szeryf szeryfowi nie równy. Dziś zatem słów kilka o szeryfach, gdyż są oni (po kowbojach) najbardziej rozpoznawalnym symbolem Dzikiego Zachodu. Sam termin "szeryf" wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, gdzie oznaczał urzędnika królewskiego na terenie hrabstwa (shire reeve).

Szeryfowie na Dzikim zachodzie zaś, to:

Szeryf Miejski (town marshal / city marshal) to urzędnik władzy wykonawczej, wybierany przez mieszkańców miasta na okres 2-3 lat. Poza utrzymywaniem spokoju w mieście, do jego obowiązków należało ponadto ściąganie podatków i nadzór nad przestrzeganiem lokalnych przepisów (które mogły być różne nawet w każdym mieście). Był także odpowiedzialny za doprowadzanie przestępców do aresztu i wykonywanie egzekucji. Jego władza jednak kończyła się na granicach miasta - chcąc ścigać przestępców dalej, musiał uzyskać zgodę szeryfa okręgowego. W małym mieście wystarczał jeden szeryf i dwóch zastępców. W większych miastach ten aparat bywał bardzo rozbudowany.

Szeryf Okręgowy (county marshal) miał władzę (jak sama nazwa wskazuje) w całym okręgu, lecz poza granicami miast. Chcąc działać w mieście musiał uzyskać zgodę szeryfa miejskiego. Mieli oni za to możliwość wystawiania listów gończych i nakazów aresztowania. Szeryfom okręgowym pomagali ich zastępcy (deputy marshals), asystenci (assistant marshals) oraz szeregowi policjanci. Powoływano też grupy pościgowe, które złożone były przeważnie z ochotników i organizowane w przypadku pościgów za większymi grupami przestępców. 

Szeryfowie i pomocnicy opłacani byli z funduszy publicznych i poza stałą pensją otrzymywali premię za każde uzasadnione aresztowanie oraz procent ze ściągniętych grzywien.

Ponadto istnieli jeszcze Szeryfowie Stanowi (United States marshal), czyli Szeryfowie Federalni. Byli to szeryfowie wyznaczeni przez Prezydenta, których jurysdykcja obejmowała cały stan. Interweniowali w przypadku dezercji, bądź napadu na urzędy państwowe (takie jak poczta USA). Zajmowali się także przestępstwami dokonywanymi w rezerwatach indiańskich. Ich władza jednak była bardzo ograniczona, gdyż musieli każdorazowo uzyskać zgodę szeryfa miejskiego lub okręgowego, by działać na ich terenie. Ich zwierzchnikami byli Gubernator i Sędzia Stanowy, którzy kierowali Szeryfów Federalnych w miejsca szczególnie zagrożone bezprawiem. Działali oni także na terytoriach dopiero skolonizowanych, gdzie inna władza wykonawcza jeszcze nie istniała.

Wspomnieć należy jeszcze o funkcji Specjalnego Konstabla (special constable) - obywatelu miasta, który doraźnie pełnił funkcje policjanta. Zajęcie to nie było może najlepiej płatne, ale stwarzało możliwość dorobienia sobie na boku, a przy tym znajdowało się blisko władzy. Niestety funkcja ta była przeważnie niebezpieczna - w końcu szeryf nie powoływałby konstabla, gdyby było inaczej.

Mam nadzieję, że informacje te okażą się dla Was przydatne. Większość z nich pochodzi z książki Szeryf z miasta bezprawia, przeze mnie zostały jedynie uporządkowane i zebrane razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz