Jako, że podręczniki do DeadLands nie są zbyt bogate w opisy i ilustracje nawet popularnej broni (jest jedna dobra ilustracja na stronie 59 podręcznika "Stróże Prawa"), postanowiłem uzupełnić te informacje i zamieścić tutaj, dla wygody i ogólnego użytku sympatyków RPG na dzikim dziwnym zachodzie. Pierwszy dział poświęcę popularnym Coltom kapiszonowym - Coltowi Navy i Coltowi Army. Postanowiłem połączyć je w jednym wpisie, gdyż oba rewolwery zbudowane były na jednakowym szkielecie (Colt Army został zbudowany na szkielecie Colta Navy, a więc zawdzięcza mu całą konstrukcję).
Colt Navy (1851)
Jest to rewolwer sześciostrzałowy, jednotaktowy, kapiszonowy, zaprojektowany przez Samuela Colta w latach 1847-1850, seryjnie produkowany w latach 1850-1873, kiedy to został wyparty przez stosowaną już wtedy powszechnie broń na amunicję zespoloną, która była wygodniejsza w użyciu (to właśnie jej tyczą się zasady dotyczące "szybkiego ładowania"). Przez te lata wyprodukowano około 272 tysiące sztuk, z czego 250 tysięcy w Ameryce, a pozostałą część w Colt London Armory. Początkowo nazwano go "Ranger", ale szybko przyjęła się nazwa "Navy". Pomimo przeznaczenia dla marynarki, był bardzo chętnie nabywany przez wojskowych i ludność cywilną (także przez takie sławy jak Dziki Bill Hickok, Doc Holliday czy Robert E. Lee), a także większość Texas Rangerów.
Najbardziej popularną wersją tego rewolweru była wersja kalibru .36 (9,14 mm), z oktagonalną (ośmiokątną) lufą o długości 7,5 cala (ok 19 cm) która lżejsza od poprzedniego Colta Dragoon nadawała się do noszenia w kaburze przy pasie (Colta Dragoon ze względu na wagę noszono głównie w olstrze przy siodle). Długość całej broni to około 33 cm, a jej waga to 1,2 kg. Na bębenku wygrawerowano scenę bitwy morskiej pod Campeche pomiędzy Republiką Teksasu a Meksykiem 16 maja 1843 roku (wygraną przez Teksas), co przysporzyło mu sympatyków na tych terenach.
Można było także spotkać inne wersje tej broni. Wyprodukowano niewielką ilość o kalibrze .34 (tak oznaczona). Pojawiła się też bardzo krótka seria o kalibrze .44 (obecnie wykonywane repliki to właśnie ten kaliber). Na zamówienie dostępne były wersje o innej długości lufy - od 5 3/16 cala aż do 12 calowych olbrzymów. W niektórych z nich zrezygnowano z lufy oktagonalnej i zastosowano okrągłą (Colt Navy 1861).
Colt Army (1860)
To także rewolwer sześciostrzałowy, jednotaktowy, kapiszonowy, ładowany odprzodowo, używany głównie w czasie wojny secesyjnej, chętnie stosowany jako broń boczna kawalerii, piechoty, artylerii czy floty. Rewolwer ten stworzono na identycznym szkielecie co Colt Navy, ale zastosowano w nim większy, (choć krótszy) bębenek, dzięki czemu podstawowa wersja tego rewolweru miała kaliber .44. W latach 1860 - 1873 wyprodukowano ponad 200 tysięcy sztuk tej broni, z czego przynajmniej około 130 000 sztuk wykonano na zamówienie rządu Stanów Zjednoczonych.
Podstawowy model tego rewolweru miał lufę długości 8 cali (około 20 cm), ważył niewiele powyżej 1,2 kg, a jego całkowita długość wynosiła 35,5 cm. Mimo, że efektywny dystans, na jaki można było razić wroga określono jako 50 - 75 jardów, to w praktyce jego celność potwierdzono w zasięgu od 75 do nawet 100 jardów.
Istniała krótka seria z lufą 7,5 cala (numery seryjne poniżej 3500), oraz lżejsza wersja, z rowkowanym cylindrem (numery seryjne poniżej 8000), zwana "modelem teksaskim, ponieważ większość z nich trafiło właśnie do Teksasu. Zastosowanie innej stali pozwoliło co prawda przecienić ścianki cylindra (stąd mniejsza waga), ale podczas używania okazało się, że ta innowacja skutkuje czasem eksplozją bębenka, więc z niej zrezygnowano, stąd większość używanych modeli była cięższa.
Co istotne, do tego modelu można było dołączyć kolbę, która znacznie poprawiała celność broni. Poniżej ilustracja kolby pełnej. Kolby wykonywano przeważnie z drewna, ale czasem stosowano także metale (na przykład cynołów - stop cyny z ołowiem). Istniała także kolba ażurowa.
Moi Gracze raczej nie używają tych rewolwerów, ponieważ przeważnie prowadzę w późniejszym okresie (lata 80-te), a przedstawione powyżej modele są mało funkcjonalne z uwagi na czasochłonny proces ich ładowania. Jeśli gracie w czasach, gdy już był wybór, nadal możecie natknąć się na broń tego typu - na przykład gdy po ucieczce z więzienia, bezbronni zdecydujecie się na kradzież starej broni z pobliskiej farmy - istnieje spora szansa, że traficie na broń tego typu, a jej ładowanie może stanowić wtedy istotną komplikację scenariusza.
masz błąd. oba na zdjęciach to army.
OdpowiedzUsuńnavik 1851, mój osobisty zresztą, to taki
http://i.imgur.com/lcCfn10.jpg